Bogu na chwałę, ludziom na ratunek...

23 / 09 / 2020

Ochotnicza
Straż
Pożarna

Karczew

Nieustanne podpalenia traw

Pożary traw to w naszej gminie niestety coroczna tradycja, podpalacze nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takich haniebnych uczynków. Codziennie giną ogromne ilości zwierząt i roślin.

W ostatnich tygodniach nasza jednostka alarmowana była wielokrotnie, nie zależnie od pory dnia. To powoli przestaje być tematem do dyskusji, gróźb przez internet czy wyliczania rzeczy, których to można by było użyć do zwalczania podpalaczy. W tym momencie dzień w dzień nie tylko zwierzęta są narażone, również strażakom może zostać odebrane zdrowie, co gorsza nawet życie. Mamy strasznie suchą wiosnę, trawa jest bardzo podatna na podpalenie. To nie wygląda jak typowe ognisko przed domem, tutaj naprawdę liczą się sekundy. Nie raz wyjeżdżaliśmy do pożarów traw oddalonych o 50 m od zabudowań, gdzie płomienie miały taką wysokość, że strach było podejść. Nie raz dosłownie uciekaliśmy przed czołem pożaru. Nie raz "łapiąc" jedną stronę pożaru ten z drugiej strony oddalił się o kolejne 500 m.

Apelujemy o rozwagę w tych trudnych chwilach, nie dokładajcie nam pracy, zwłaszcza teraz.

Mamy dziś Wielkanoc, każdy z nas chciałby spędzić chociaż trochę czasu w gronie najbliżej rodziny. W dniu dzisiejszym alarmowani byliśmy już pięciokrotnie. Niestety nie umożliwia nam to zostania w domach i radości ze świetnej pogody wraz z najbliższą rodziną.

Korzystając z okazji, jeszcze raz składamy wszystkim najszczersze życzenia!

16.04.2020r.